Share
01

ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU (SEO)

Arama motoru optimizasyonu yani ingilizcesi "Search Engine Optimization" ve kısaltılmış şekliyle SEO olarak bilinen çalışmadır.
 
Günümüzde internetin ileşimdeki gücünün artmasıyla seo çalışması önemli bir konu haline gelmiştir.
 
İnternette arama sayfamıza "seo" yada "arama motoru" çalışması yazdığımızda karşımıza çıkan sonuçlardan görürüzki bu konu başlı başına bir mesleki sektör oluşturmuştur.
 
İnternet büyük bir pazarlama alanıdır. Bir çok firma artık pazarlamasını tamamen internet ortamından yürütmektedir.
 
Google arama motoru ve google arama ağına bütünleşik facebook, instagram,twitter gibi sosyal ağlarda yapılan reklamlar büyük bir pazar oluşturmuş durumdadır. Bu reklamlarda en yaygın ödeme sistemi reklama tıklamayla gerçekleşmektedir. Yani biz google arama motorunda bir reklam oluşturduğumuzda, aramada çıkan reklamımıza tıklandığında, tıklama başına bir ücret öderiz.
 
Oysa zaten mevcut bir web sitemiz var. Reklamımıza her tıklandığında o web sitemize ulaşırlar. Yani sattığımız ürün yada hizmet o web sitemizdedir.
 
İşte bu noktada SEO çalışması yani arama motoru optimazasyonu önem kazanmaktadır.
 
Arama motoru optimisazyonu düzgün yapılmış bir site, aramalarda ön sıralarda yer alabiliyorsa ki burada genellikle 1. ve 2. sayfalar çok önemlidir, bu sayfalarda dikkat edildiğinde yukarıda reklam yoğunluğuna göre 1-3 adet reklam en üstte yer alır ve heman altında normal sıralama yani reklamsız normal arama sonuçları sıralanır.
 
İşte bu normal sıralamada yer alan sonuçlara yapılan tıklamalar web sitesi sahibine bir maliyet oluşturmaz, ücretsizdir.
 
Seo çalışması yani arama motoru optimisazyonu aslında bir web sitesi yapımında bütünleşik bir çalışmadır. Web sitesini oluşturulurken, web sitemizin bir görünen ön yüzü birde görünmeyen teknik arka yüzü mevcuttur. İşte bu arka yüzünde arama motorlarına her sayfamızı tanıtan ve sitemizin kimlik bilgileri olarak kabul ettiğimiz bilgilendirmeyi düzgün, doğru ve eksiksiz bir şekilde yapmamız gerekmektedir. İşte seo çalışması buradan başlamaktadır, yani web sitemizin yapımından.
 
Başlamaktadır diyoruz :) 
 
Şimdi bu gerçekten, sadece bir başlangıç. Bir web sitesinin kalitesi ve kapsamı dediğimiz noktada, o kadar çok kriter varkı bu kaliteyi ve kapsamı etkileyen işte bu kriterlerin hepsi seo çalışmasıyla bütünleşiktir.
 
Ne kadar düzgün ve kaliteli web sitesi, o kadar seo çalışması güçlü web sitesi demektir.
 
Şimdi gelelim asıl konuya; seo firmaları...
 
Yani dedik ya seo meslek olmuş. Peki onlar ne yapar?
 
Mevcut bir web siteniz varsa ve bu web sitenizin seo yapılandırması düzgün yapılmamışsa bunun iyileştirilmesi için çalışma yaparlar. Yani mevcut sitenize bu yönde müdahalede bulunarak siteniz üzerinde iyileştirme gerçekleştirirler.
 
Ayrıca backlink çalışması dediğimiz, sitenize dışarıdan yani diğer sitelerden linkler oluşturarak sitenizin hitini arttırarak üst sıralara taşınmasını sağlarlar. 
 
Ama tüm bunlar size artı maliyet demektir. Ve bu çalışmalar genelde sürekli olmakta ve sürekli maliyet demektir.
 
Bu nedenle bir web sitesinin ilk yapılırken arama motoru optimisazyonuna uygun yani, SEO yapılandırmalı olması çok önem taşımaktadır. 
Ekip Tanıtım Hizmetleri ve İnternet Teknolojileri